Serwer pocztowy AGH
Instrukcja konfiguracji Outlook Express

Outlook Express to najpopularniejszy program pocztowy. Popularność ta ma jednak swoją cenę - większość wirusów pocztowych pisana jest właśnie dla tego programu. Ponadto zakładane przez niego foldery nie są zgodne z folderami tworzonymi przez program Webmail. Jeżeli wcześniej nie używałeś żadnego programu pocztowego, zacznij lepiej od Thunderbirda. Jeżeli jednak używałeś O.E. wcześniej, pozostanie przy nim to właściwie jedyny sposób na dostęp do starej poczty.

Uruchom Outlook Expressa. Jeżeli nie używałeś go wcześniej nigdy, od razu uruchomi się okno dialogowe do konfiguracji konta (z niezrozumiałych powodów nazywa się ono "Kreator połączeń internetowych"). Jeżeli używałeś O.E. już wcześniej, musisz owego kreatora wywołać ręcznie: Z menu na górze rozwiń Narzędzia, w nim wybierz opcję Konta.... Kreator zada podstawowe pytania o imię i nazwisko, e-mail, typ i nazwy serwerów - wybierz IMAP, a obie nazwy to poczta.agh.edu.pl. W polu "Nazwa konta" wpisz swój e-mail, np. abc@agh.edu.pl (pamiętaj, by wpisać adres główny, a nie tzw. alias - np. abc@uci.agh.edu.pl jest takim aliasem). Hasło - możesz go wpisać i zapamiętać, jeżeli tylko Ty używasz tego komputera i nie obawiasz się, że ktoś inny mógłby przy nim dostać się bez hasła do Twojej poczty. Nie zaznaczaj opcji Logowanie przy użyciu bezpiecznego.... Kreator zakończy działanie, jednakże nie jest to koniec konfiguracji.

Jeżeli nie masz otwartego okna "Konta Internetowe", otwórz je (z menu na górze rozwiń Narzędzia, w nim wybierz opcję Konta...). Wybierz zakładkę "Poczta", zaznacz nowo założone konto (nazywa się poczta.agh.edu.pl) i kliknij na Właściwości. Pokaże się kolejne okno, z dużą ilością zakładek.

Wybierz zakładkę Serwery. Zaznacz w niej opcję Serwer wymaga uwierzytelnienia. Potem przejdź do zakładki Zaawansowane. Dla obu serwerów (SMTP i IMAP) zaznacz opcję Ten serwer wymaga bezpiecznego połączenia SSL. Następnie zmień porty - SMTP musi mieć port 465, IMAP port 993. Na tej zakładce możesz też od razu maksymalnie wydłużyć suwak Limity czasu serwera. Na koniec przejdź do ostatniej zakładki - IMAP. Jest tam pole Ścieżka folderu głównego. Upewnij się, że jest ono puste. Następnie kliknij na OK na dole okna, potwierdzając wprowadzone informacje. Zamknij też okienko Konta internetowe.

Outlook Express zaproponuje pobranie folderów z serwera. Zgódź się. Pokaże się lista folderów. Jeżeli korzystałeś wcześniej z Webmail lub Thunderbird, będą tam między innymi foldery Sent, Drafts oraz Trash. Są one używane przez te programy - Sent to odpowiednik Elementy Wysłane, Drafts to Kopie Robocze, a Trash to Kosz (Elementy usunięte). W oknie, które się pokazało, możesz je ukryć, tak by nie pokazywały się w O.E. Oczywiście inne programy będą także pokazywać foldery stworzone przez Outlooka. Okno (Pokazywanie/Ukrywanie folderów) możesz wywołać także później, w celu aktualizowania listy folderów i/lub okrywania/odkrywania poszczególnych folderów. A teraz kliknij na OK, zamykając je.

Po lewej stronie, w oknie Foldery, poniżej Folderów lokalnych pokaże się katalog poczta.agh.edu.pl, a w jego rozwinięciu lista folderów serwera. Zaznacz katalog poczta.agh.edu.pl. W prawym oknie pokaże się Synchronizacja folderów.... Synchronizacja polega na ciągłym sprawdzaniu stanu wskazanych folderów. Jest to przydatne, jeżeli w danym folderze mogą pojawiać się nowe maile - np. w Spam. Jeżeli dany folder nie jest zaznaczony na tej liście, synchronizacja wykonywana jest podczas wchodzenia do tego folderu (wyświetlaniu listy wiadomości). Synchronizowane mogą być całe wiadomości lub tylko ich nagłówki. Synchronizowanie tylko nagłówków jest znacznie szybsze, jednakże późniejsze odczytywanie maili trwa dłużej (każdy e-mail jest synchronizowany w momencie otwarcia).

Na koniec ważna informacja - Outlook Express nie usuwa fizycznie wiadomości z folderów. Dotyczy to zarówno folderów lokalnych, jak i tych na serwerze pocztowym. W opcjach folderu można znaleźć funkcję Kompaktuj, powodującą usunięcie skasowanych e-maili i uporządkowanie folderu. W opcjach O.E. w zakładce Konserwacja dostępna jest opcja Przy wychodzeniu z folderów IMAP przeczyść wiadomości usunięte. Warto ją włączyć.

Bogusław Juza